ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Aktuality, Novinky - Felbermayr Slovensko

HOTOVO – PRESŤAHOVALI SME SA DO NOVEJ FIREMNEJ CENTRÁLY

2021/08/20 | Od prvého výkopu do dokončenia nového sídla spoločnosti Felbermayr vo Wels/Oberthan prešlo 18 mesiacov. Medzičasom sa pracovníci presťahovali a objekt s užitočnou rozlohou približne 28 000 metrov štvorcových slúži na svoj účel.

„Dorazili sme v poriadku“, teší sa CEO Horst Felbermayr, ktorý sa ako šéf firmy zasadzoval za čo najskoršie dokončenie stavby. V dôsledku pandemickej situácie však aj tu došlo k približne šesťtýždňovému oneskoreniu. „Veľmi sa však teším, že je sťahovanie už úspešne dokončené“, hovorí Felbermayr a sype lupienky ruží vedúcim pracovníkom projektového tímu, Benediktovi Linimayrovi, Thomasovi Schimpfhuberovi a Dieterovi Svobodovi: „Sotva môžem slovami opísať, čo sa tu dosiahlo zapojením našich pracovníkov prepravnej a zdvíhacej techniky, ako aj stavebných odborov.“ Poďakovanie patrí samozrejme aj externým dodávateľom, pri ktorých výbere sa evidentne preukázala kompetentnosť.

Hala s rozlohou 18 000 metrov štvorcových

Priemyselná časť zahŕňa tri haly s celkovou plochou približne 18 000 metrov štvorcových. V hale 1 nachádzajúcej sa západnejšie je prepravná a zdvíhacia technika. Tam sa nachádza aj jeden z celkovo desiatich halových žeriavov s nosnosťami až do 30 ton.

Stredná hala je optimalizovaná pre centrálnu dielňu a disponuje celkovou plochou 9 000 metrov štvorcových. V nej sa vykonávajú údržba a servis vozového parku. Na optimalizácii pracovných postupov sú ako súčasť inventár k dispozícii nožnicové zdvíhacie stoly a zdvíhacie plošiny. Pomocou nich je možné dvíhať napríklad celé ťahače ťažkých nákladov. „To uľahčuje napríklad výmenu pneumatík“, vysvetľuje Benedikt Linimayr, ktorý bol počas fázy výstavby v úlohe zástupcu vlastníka. Na prvom a druhom poschodí sú skladové plochy dostupné pomocou nákladného výťahu pre ťažký náklad. V zmysle „State of the Art“ sa dielňa prezentuje aj svojím podlahovým kúrením.       

Technické vybavenie na zjednodušenie pracovných postupov sa odzrkadľuje aj v koncepcii montážnych jám o celkovej dĺžke 181 bežných metrov. Tie ohúria nielen svojou dĺžkou, ale aj takzvanými energetickými stĺpmi, ktoré boli v nich umiestnené. „Tam majú technici priamo v jame k dispozícii potrebné servisné prostriedky, ako napríklad motorový a hydraulický olej alebo stlačený vzduch“, vysvetľuje Linimayr a poukazuje tým na uľahčenie práce.

Hala 3, ako aj hala 1 má plochu približne 4 500 metrov štvorcových a zastrešuje najmä umývací box a umývaciu linku pre nákladné automobily, ako aj lakovacie zariadenie. Okrem toho je k dispozícii aj nadmerne široké a „pre ťažký náklad vhodné“ pracovisko na kontrolu bŕzd.

Voľný sklad s veľkosťou futbalového ihriska s odstavným miestom bude zastrešovať vozový park. Okrem toho je tu aj stavebný sklad.

„Hodné zmienky sú ešte aj čerpacia stanica s desiatimi stojanmi“, hovorí Linimayr a argumentuje, „že sú vďaka tomu minulosťou aj prestoje v zápche pri samotných jazdách na načerpanie paliva.“

Kancelárie a sociálne budovy s plochou 9 000 metrov štvorcových 

Takmer vo veľkosti futbalového ihriska sa prezentujú kancelárske a sociálne budovy s celkovou plochou 9 000 metrov štvorcových. „Kancelársky komplex pozostáva z troch poschodí s celkom 8 300 metrami štvorcovými a ponúka miesto pre približne 250 kancelárskych pracovísk“, vyratúva Linimayr. Pre pracovníkov je na každom poschodí spoločenská zóna s kuchynkou. Sociálna budova dostupná cez spojovaciu chodbu je situovaná oddelene a zastrešuje čerstvú kuchyňu, ako aj reštauráciu pre pracovníkov so 120 miestami na sedenie. Na prvom poschodí sa nachádza zariadenie pre starostlivosť o deti. K nemu patrí aj ihrisko na streche objektu s rozlohou 360 štvorcových metrov. Pracovníkom je k dispozícii aj telocvičňa pre silový a vytrvalostný tréning.

​​​​​​​V zmysle energeticko-technickej optimalizácie bolo pri plánovaní novostavby zohľadnené aj fotovoltaické zariadenie. Je umiestnené na streche dielne a pozostáva z 1 400 modulov po 350 wattov. „Pomocou tohto zariadenia môžeme ročne vyrobiť asi 500 000 kilowatthodín elektrickej energie“, vysvetľuje Linimayr. To zhruba zodpovedá spotrebe prúdu 150 domácností. Kúrenie a chladenie ekologicky zabezpečuje tepelné čerpadlo. Vďaka tomu budú mať pracovníci v lete, ako aj v zime k dispozícii príjemnú klímu v priestoroch. Je to najlepší základ aj pre dobrú pracovnú klímu. Tá však bola v spoločnosti Felbermayr odjakživa dobrá a v novom sídle bude, hádam, ešte lepšia.          

Autor: Markus Lackner m.lackner@­felbermayr.cc

Zoznam aktualít