ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Aktuality, Novinky - Felbermayr Slovensko

DĹŽKA VÝLOŽNÍKA 189 m PRE DEMOLÁCIU KOMÍNA

dlzka vyloznika na demolaciu komina22.08.2017 | V najbližších týždňoch bude doteraz najvyššia stavba v Štajersku zrovnaná so zemou. Pre túto prácu bude použitý pásový žeriav s maximálnou výškou háku 187 m.


Takmer 50 rokov sa týčil komín teplárne Werndorf, južne od Grazu, ako najvyššia stavba Štajerska s výškou 175 m. Demolačné práce na charakteristickom komíne sa začali v polovici augusta. Jeho odstránením sa ukončí história razovitej stavby na juhu štajerského krajského hlavného mesta, pričom bude použitý pásový žeriav s vynimočnými technickými charakteristikami.


Prevádzková hmotnosť 749 t

"Na prepravu žeriavu na miesto nasadenia bolo potrebných 51 nákladných automobilov," hovorí Michael Lehner z projektového oddelenia spoločnosti Felbermayr v meste Wels. Vysvetľuje sa to predovšetkým dĺžkou výložníka - celkom 189 metrov. "Naposledy sme použili žeriav v tejto konfigurácii v 2008 počas výstavby  použili žeriav na výstavbu objektu pre prepravu plynu v Španielsku," spomína Lehner. Spolu s 665 tonami záťaže má žeriav úžitkovú hmotnosť 749 ton. A toto bol prvý problém, ktorý mali technici vyriešiť. Jediná možná odstavná plocha pre žeriav nesplnila statické požiadavky a okrem toho bol plynovod vedený aj pod žeriavom. Nakoniec sa tieto problémy podarilo zvládnuť pomocou zhutnenia pôdy, čo spôsobilo dvojtýždenné oneskorenie. 

Výška háku 187 m

Aby sa dalo prvý väčší segment komína zniesť na zem, bolo potrebné viackrát zodvihnúť montérov pomocou pracovného koša, aby rozobrali zvarové a skrutkové spoje. Napínavé ale bolo prvé veľké zdvihnutie, ktorému predchádzali početné malé zdvihnutia za účelom demontáže rebríkov a zábradlí. Zároveň bolo potrebné bezpečne preniesť na zem horný segment komína s výškou asi 20 metrov a hmotnosťou 16 ton. Vďaka správnemu určeniu hmotnosti a takmer bezveterným podmienkam sa podalo realizovať žeriavnické práce a po polhodine sa rúra bezpečne dostala na zem. Hneď po tom bol horný koniec uchytený na mobilný žeriav s maximálnou nosnosťou 350 ton a presunutý vodorovne tak, aby sa uložil na zem. Následne bol rozrezaný na menšie diely pomocou rezacích horákov a vyvezený. Ďalšie segmenty komína odstránené podľa rovnakého postupu.

Ale už s odstránením prvého segmentu komína stratila veža titul najvyššej budovy v Štajersku. Postavený v 2012 komín susednej paroplynovej elektrárne v Mellachu má výšku 175 metrov. Preto má teraz tento komín prívlastok najvyššej stavby v Štajersku a nasleduje ho vysielaci stožiar v meste Dobl (140 metrov) a komín závodu RHI v Triebenu (140 metrov).

Zoznam aktualít