ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Aktuality, Novinky - Felbermayr Slovensko

Žeriavnické práce pre najväčší zvon na svete

 30.10.2018 | Vďaka výške viac ako tri metre je najväčší z piatich zvonov nového pravoslávneho kostolu v Bukurešti najväčším pohyblivým cirkevným zvonom na svete. Začiatkom septembra boli 25-tonové zvony zavesené mobilným žeriavom. Koncom októbra nasledovalo dvíhanie 96-tonovej kupoly pomocou pásového žeriavu.


Gabriel Puscoiu ako zodpovedný vedúci prác spoločnosti Felbermayr začal prípravy už mesiac pred samotným dvíhaním: „Projektové práce s využitím výpočtovej techniky potvrdili, že zdvíhacie práce pomocou mobilného žeriavu s nosnosťou 500 t sú možné,“ hovorí Puscoiu a dodáva, že to nebolo jasné od začiatku, pretože vzdialenosť od žeriavu do zvonice bola veľmi veľká vzhľadom na podmienky na stavenisku. Ukázalo sa však, že zdvíhanie pomocou 84 metrov dlhého hlavného teleskopického ramena a 135-tonovej záťaže je možné aj prostredníctvom LTM 1500. „Nielenže zabezpečíme náležitý výkon práce, ale aj to, že nákladu budú primerané pre zákazníka“, hovorí Puscoiu a dodáva, že alternatívou by bol pásový žeriav s väčšou nosnosťou.

Napriek všetkým technickým možnostiam pretrvávalo napätie až do konca. „Vopred nie je jasné, či sa prax naozaj zhoduje s teóriou“, hovorí Puscoiu. Tiež treba brať do úvahy bezpečnosť pracovníkov, ktorá má najvyššiu prioritu. Vďaka dôkladnej príprave a skúsenosti všetkých zúčastnených osôb sa predsa podarilo vykonať zdvih na výšku háku takmer 80 metrov plne v súlade s počítačovou simuláciou. Zdvíhanie ďalších štyroch zvonom bolo v porovnaní so zdvíhaním ich veľkého brata „hračkou“. Spolu s väčším zvonom vážia asi 33 ton a vytvárajú monumentálnu zvonkohru.

Ďalším krokom bolo zdvíhanie 96-tonovej kopule s výškou háku 102 metrov. Teraz nič nestalo v ceste pre použitie výkonného pásového žeriavu. „Použili sme LR 1600 s maximálnou nosnosťou 600 ton a s celkovou záťažou 505 ton“, hovorí Puscoiu. Žeriav bol vybavený hlavným výložníkom dlhým 66 m a sklápacím výložníkom dlhým 48 m pre prekonanie vyčnievajúcej hrany. „Toto technické vybavenie bolo potrebné nielen kvôli vysunutiu výložníka dlhého 48,6 metrov“, vysvetľuje Puscoiu.

Prvýkrát sa zvonu rozzvonili 25.novembra pri príležitosti slávnostného otvorenia „Catedrala Măntuirii Neamului“ (Katedrála vykúpenia ľudí), ako sa oficiálne volá stavba.

Zoznam aktualít