ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Aktuality, Novinky - Felbermayr Slovensko

POUŽITIE ZDVÍHACIEHO ZARIADENIA PRE KULTÚRNU PAMIATKU VO VÝŠKE 90 METROV

13.08.2018 | Okrem zariadení pre plnenie úloh v priemysle má nový útvar spoločnosti Felbermayr v oblasti prenájmu pracovných plošín ideálne vybavenie, ktoré môže byť použité pre spracovanie odborných posudkov a sanáciu kultúrnych pamiatok. Dôkazom toho bolo  nasadenie zariadenia „F-90 LTK“ v kláštore Klosterneuburg v polovici augusta.


Už niekoľko storočí sú vystavované pieskovcové skulptúry na severnej a južnej veži kláštora Klosterneuburg vplyvom počasia. Tieto vplyvy spôsobujú rozpad pieskovca. Aby sa predišlo riziku v dôsledku pádu materiálu, vedenie kláštora si vyžiadala odborný posudok. V prvom kroku bolo identifikované miesto krehkého materiálu, ktorý bol odstránený. Ako ideálne zariadenie z hľadiska zdvíhacích mechanizmov sa ukázalo zariadenie T 900 HF výrobcu Ruthmann na podvozku Scania s označením F-90 LTK spoločnosti Felbermayr.

Maximálna flexibilita vďaka použitiu pracovnej plošiny

S pracovnou výškou 90 metrov a bočným dosahom 42 metrov a horným ramenom s dĺžkou 33 metrov je F-90 LTK ideálnym zariadením, ktoré zabezpečuje maximálnu flexibilitu pri prekonávaní vysoko položených previsov a vykonaní prác vo výškach. Vzhľadom na miestne podmienky bolo možné realizovať len „obchod veže“ na západnej a južnej strane. Pritom na severnú vežu sa dalo dostať len po zdolaní 40 metrov vysokého štítu strechy kostola. „Podarilo sa to vďaka zručnosti vodiča plošiny a zdvíhacieho zariadenia F-90 LTK“, hovorí obchodný zástupca Thomas Wiesner a spresňuje, že sa poradilo dostať aj k pieskovcovým figurínam severnej veže vo výške 65 metrov. Maximálne bočne vyčnievanie bolo 40 metrov. Možný uhol otočenia koša 440° v značnej miere zvýšil účinnosť práce.

Ako alternatíva k tomuto použitiu pracovnej plošiny môže byť postavené lešenie alebo použitý mobilný žeriav s pracovným košom. Náklady na obidve alternatívy ale výrazne prevyšujú náklady na pracovnú plošinu. Navyše, vďaka jemnému a plynulému pohybu môže byť pracovná plošina použitá s centimetrovou presnosťou v prípade historických a filigránskych pieskovcových figurín. To poskytuje pracovníkom bezpečnosť a pomáha predchádzať sekundárnym škodám.

Aby sa zabránilo možným nebezpečenstvám, bolo ihneď po vydaní posudku odstránených asi 100 kilogramov voľného pieskovca. Rozsiahla renovácia dvoch veží s výškou 85 metrov je plánovaná na rok 2020.

Zoznam aktualít