ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Aktuality, Novinky - Felbermayr Slovensko

HORST FELBERMAYR – PRIEKOPNÍK V OBLASTI LOGISTIKY PRE ŤAŽKÝ NÁKLAD ZOMREL

2020/03/18 | Po vážnej chorobe stratila dňa 13. marca 2020 oblasť logistiky pre ťažký náklad a stavebníctva veľkého podnikateľa Horsta Felbermayra. Vedúci spoločnosti z Welsu (A) formoval svoje podnikanie asi 50 rokov, potom sa v roku 2015 stal členom dozornej rady a ujal sa pozície predsedu a prenechal podnikateľské aktivity svojmu rovnomennému synovi.

Spoločnosť je s približne 2 700 zamestnancami a 67 pobočkami v 19 krajinách teraz jednou z najväčších logistických spoločností v oblasti ťažkého nákladu v Európe. Ale v roku 1967, keď on a jeho manželka Gisela prevzali spoločnosť po jeho otcovi, Franzovi Felbermayrovi, bolo v tom čase v priestoroch spoločnosti vo Welsu stále dosť pokojne. Vozový park spoločnosti, ktorú založil Franz Felbermayr v roku 1942, pozostával iba z hŕstky vozidiel a počet zamestnancov bol stále celkom prehľadný.

Od lokálnej prepravnej spoločnosti až po medzinárodného poskytovateľa priemyselných služieb

V tomto čase už bola na svete ich dcéra Elisabeth. Napriek svojej úlohe mladej matky vedela manželka Gisela, ako podporiť svojho manžela Horsta Felbermayra vo finančných záležitostiach. Vďaka tomu sa rýchlo otvorili nové obchodné oblasti v inžinierskych stavieb. V roku 1970 sa narodil syn Horst Felbermayr. Spoločnosť mala vtedy okolo 30 zamestnancov. Po troch rokoch od prevzatia sa počet zamestnancov desaťnásobne zvýšil. Pri založení 1. pobočky v Grieskirchen sa stal jeho nevlastný brat Franz konateľom a naďalej podporoval rodinný podnik. On zodpovedal aj za rozvoj obchodnej oblasti profesionálnej likvidácie zvyškovej stavebnej hmoty a odpadu prostredníctvom veľkoobjemového kontajnera. Žiaľ, nemohol už zažiť veľký úspech spoločnosti, pretože Franz zomrel v roku 1979.

Prvé medzinárodné prepravy ťažkého nákladu sa vykonali v polovici sedemdesiatych rokov. V oblasti stavebníctva nasledovala špecializácia na zhotovovanie potrubí a pozemné práce a podporovala sa aj miestna ťažba štrku. Už vtedy Horst Felbermayr prikladal veľký význam udržateľnosti a v roku 1998 dostal cenu Horného Rakúska za ochranu životného prostredia za takmer prirodzenú rekultiváciu štrkovní.

V roku 1989 sa mu vďaka vývoju dvojcestného žeriavu pre použitie na železnici a ceste podarilo vstúpiť aj do oblasti zdvíhacej techniky. Táto obchodná oblasť sa úspešne rozrástla a dnes zahŕňa prenájom žeriavov a plošín s niekoľkými tisíckami zariadení.

V polovici deväťdesiatych rokov vznikli so založením oblasti pre medzinárodnú nízkopodlažnú železničnú prepravu základy pre trimodálnu prepravu ťažkých nákladov. Horst Felbermayr získal kúpou firemného sídla od vtedajšej spoločnosti VÖEST v Linzi prístav pre ťažký náklad. Kombináciou druhov železničnej, cestnej a vodnej dopravy sa vízia trimodálnej prepravy ťažkých nákladov stala skutočnosťou.

Začiatkom nového tisícročia sa táto činnosť skutočne rozbehla a masívne tlačila na európsky trh. Boli založené oblasti pre inžinierske a špeciálne inžinierske staviteľstvo, vozový park sa masívne rozšíril a inštalovala sa oblasť pre montáž ťažkých konštrukčných celkov. V roku 2004 získala spoločnosť Felbermayr veľké Strieborné vyznamenanie za služby pre Rakúsku republiku za tieto podnikateľské úspechy. V roku 2006 získala spoločnosť Strieborné vyznamenanie Horného Rakúska. Už v roku 1985 získal Horst Felbermayr zlaté vyznamenanie mesta Wels.

Horst Felbermayr – podnikateľská osobnosť
    
Aj napriek veľkým ekonomickým výzvam a obrovskej ochote riskovať bol vyučený automechanik vždy otvorený pre svojich zamestnancov. Vedel tiež, ako ich presvedčiť o svojich víziách a ako zdieľať svoje obchodné ciele bez povyšovania sa. Napriek všetkým úspechom Horst Felbermayr nikdy nestratil pôdu pod nohami a bol si vždy vedomý výkonu svojich zamestnancov. Spolu so svojou manželkou Giselou sa šéfovi spoločnosti podarilo preniesť túto charakteristiku „podnikateľskej skromnosti“ na svoje deti. Dnes syn tohto veľkého podnikateľa úspešne spravuje spoločnosť spolu so svojou manželkou Andreou. V roku 2015 sa k dozornej rade pridali Gisela a Horst Felbermayr starší. Za nehnuteľnosti spoločnosti zodpovedá dcéra Elisabeth.

Spolu s ostatnými konateľmi a zamestnancami a treťou generáciou sú teraz zodpovední za rodinnú spoločnosť vo Welse. Základný kameň pre ďalší rozvoj spoločnosti položil v septembri minulého roka Felbermayr starší – s prelomom pre nové sídlo spoločnosti. Tým ukončuje úspešný podnikateľ svoje celoživotné dielo. S odchodom Horsta Felbermayra stráca toto odvetvie spravodlivého konkurenta s tým správnym podaním ruky a spoločnosť zase vedúcu osobnosť, ktorá tu bola aj v časoch obrovského osobného vypätia pre svojich zamestnancov a dbala na ich požiadavky.

Autor: Markus Lackner m.lackner@felbermayr.cc

HORST FELBERMAYR – PRIEKOPNÍK V OBLASTI LOGISTIKY PRE ŤAŽKÝ NÁKLAD ZOMREL

Zoznam aktualít