ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Aktuality, Novinky - Felbermayr Slovensko

ZDVÍHACIE LEŠENIE PRE LIS NA VYTLÁČANIE ŠŤAVY

2020/04/28 | Na výmenu lisu na vytláčanie ovocnej šťavy s hmotnosťou 25 ton sa v polovici apríla nasadil tím pre montáž ťažkých konštrukčných celkov spol. Felbermayr. Miestom diania bol závod rakúskeho výrobcu ovocnej šťavy Pfanner v meste Enns.

„Ak ovocná šťava, tak jedine Pfanner“, znie slogan významného európskeho výrobcu ovocných štiav so sídlom vo Voralbergu. Od roku 1985 začal vyrábať aj v závode v hornorakúskom mestečku Enns. A aby to tak aj ostalo, tak v apríli bol vymenený lis na vytláčanie ovocnej šťavy s hmotnosťou 25 ton pomocou tímu pre montáž ťažkých konštrukčných celkov spol. Felbermayr.

Zdvíhacie lešenie uložené na koľajniciach

Momentálne nový namontovaný lis bol dodaný už minulý rok, ale následne bol dočasne uložený. „Vo februári tohto roku sme ho priviedli na miesto, kde sa uskutočnili konečné prípravy na montáž lisu“ spomína Herbert Gruber z pobočky v meste Linz. Ako vedúci oddelenia pre dovoz sa podieľal na vývoji tohto projektu. Na tento účel sa použilo špeciálne zdvíhacie lešenie so štyrmi piliermi a maximálnou nosnosťou 50 ton. „Zvláštnosťou tohto zdvíhacieho lešenia je úzka konštrukcia. Vďaka tomu je možné ho použiť aj v obzvlášť obmedzených priestoroch“, hovorí Gruber a ďalej vysvetľuje: „Aby bolo možné zdvihnúť lis s hmotnosťou 25 ton z podkladu s výškou 2,6 metra, pred a za lisom boli umiestnené dva piliere. Pomocou dvoch priečnikov namontovaných na zdvíhacom lešení sme zdvihli 6,6 metrov dlhý a 3 metre široký stroj z podkladu a nasadili ho na posuvný koľajnicový systém.“ Pretože pásový lis blokoval cestu k východu a tento lis by sa mohol demontovať iba s veľkým úsilím, tejto prekážke sa zabránilo práve pomocou systému koľajníc. „Medzitým sme dokončili montážne práce na novom lise,“ hovorí Gruber.

Na manipuláciu ťažkých dielov v mieste výroby sme použili mobilný žeriav s nosnosťou 250 ton, vysokozdvižný vozík a teleskopicky vozík, ako aj ťažké nákladné vozidlo. Nový lis bol namontovaný v opačnom poradí ako pri demontáži. Nový lis váži cca 43 ton a je približne o dva a pol metra dlhší ako ten starý. To sťažilo privezenie: „Nakoniec sme mali ešte asi dva centimetre vzduchu," uvádza Gruber a je šťastný z úspešného privezenia, ktoré bolo spečatené lahodnou ovocnou šťavou.

Autor: Gabriela Mayer g.mayer@felbermayr.cc

Zoznam aktualít