ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Aktuality, Novinky - Felbermayr Slovensko

10-TONOVÝ BRONZOVÝ KÔŇ OSADENÝ POMOCOU ZDVÍHACIEHO LEŠENIA

2020/08/27 | Spoločnosti Felbermayr v Linci bola zadaná zákazka na prepravu ťažkého nákladu s historickým pozadím. Bronzový odliatok legendárneho bojového koňa Alexandra Veľkého, nazývaného Bukefalos, bol v polovici augusta prepravený do nákupného centra Plus City v Paschingu pri Linci a osadený pomocou zdvíhacieho lešenia.

Miestom uskladnenia tohto ťažkého bronzového koňa bola firemná centrála spoločnosti Felbermayr v meste Wels. Špecialisti na ťažkú nákladnú prepravu ho v rámci tejto zákazky prepravili do sídla spoločnosti Felbermayr v Linci pomocou podvalníka. Preprava ťažkého nákladu prebehla podľa plánu. Kôň bol osadený v Linci na testovacie účely. Herbert Gruber, vedúci oddelenia inštalácií v pobočke spoločnosti Felbermayr v Linci, vysvetľuje: „Museli sme vykonať skúšobné osadenie, pretože prejazdné cesty v nákupnom centre sú veľmi úzke a nízke. Pri skúške sa kvôli výške zdvihu muselo všetko dôkladne premyslieť a musel sa vytvoriť presný projektový plán, ako sa najlepšie podarí preprava ťažkého nákladu.“ Na prepravu sa použil špeciálny príves s otočným tanierom a na osadenie zdvíhacie lešenie, ako aj pásový žeriav LR 1060.

Tandemový zdvih a zdvíhacie lešenie

V polovici augusta sa už išlo do tuhého. Kôň sa dodal na svoje miesto pomocou podvalníka. Na následnú prekládku sa použili dva nakladacie žeriavy a tri elektrické zdvíhacie vozíky s nosnosťou päť ton. Bronzové teleso s hmotnosťou šesť ton bolo preložené na špeciálny príves s otočným zariadením. Otočný tanier má umožniť manévrovanie až na miesto osadenia. „Cesta k palmovému sadu bola veľkou výzvou“, komentuje Gruber, „pretože už aj tak úzke príjazdové cesty boli ešte viac zúžené magnóliovými stromami.“ Záhradníctvo bolo poverené tým, aby opatrne naklonili rastliny tak, aby sa uvoľnila cesta pre zdvíhací vozík s ťažkým nákladom v prívese. Počas prepravy ťažkého nákladu sa v palmovom sade postavilo zdvíhacie lešenie, ktoré slúžilo na narovnanie šesťtonového koňa. Následne sa kolos zdvihol tak, aby ho bolo možné namontovať na spodnú konštrukciu s výškou deväť metrov a hmotnosťou štyri tony.

Osem špecialistov spoločnosti Felbermayr z oblasti prepravnej a zdvíhacej techniky ukázalo svoj jemnocit a vystavilo na obdiv päť metrov dlhého Bukefala. Kôň z bronzového odliatku teraz zotrvá niekoľko mesiacov v nákupnom centre Plus City, až kým sa nezačne nové dobrodružstvo. Následne sa presunie do Dubaja na Svetovú výstavu 2021 – do krajiny znalcov a chovateľov koní.

Zrod zlatého Bukefala

Bukefalos znovu ožil vďaka Andjéjovi Pietrzykovi. Bronzový kôň bol odliaty v meste Altötting a oči z muránskeho skla priamo v Murane. Pôvodne mala túto monumentálnu zákazku realizovať milovníčka koní a zberateľka umenia Uta Scherbová, ktorá však zomrela pred dokončením diela. Do ríše gréckej histórie tak bol zasvätený sochár, maliar a kreslič Pietrzyk sídliaci v Linci. Bukefalos predstavuje mier, spriaznenosť a voľnosť, zmierenie a sebaprekonávanie a má byť spomienkou na bojového koňa Alexandra Veľkého a súčasne na jeho pokus o globalizáciu. Pravdepodobne ešte do marca 2021 si môžu Bukefala prezrieť návštevníci a milovníci umenia v palmovom sade.

Autor: Gabriela Mayer g.mayer@felbermayr.cc

 Aktuality / 10-TONOVÝ BRONZOVÝ KÔŇ OSADENÝ POMOCOU ZDVÍHACIEHO L
 Aktuality / 10-TONOVÝ BRONZOVÝ KÔŇ OSADENÝ POMOCOU ZDVÍHACIEHO L
 Aktuality / 10-TONOVÝ BRONZOVÝ KÔŇ OSADENÝ POMOCOU ZDVÍHACIEHO L
 Aktuality / 10-TONOVÝ BRONZOVÝ KÔŇ OSADENÝ POMOCOU ZDVÍHACIEHO L
 Aktuality / 10-TONOVÝ BRONZOVÝ KÔŇ OSADENÝ POMOCOU ZDVÍHACIEHO L

Zoznam aktualít